ابتکار صنعت

اهمیت انتخاب صندلی اداری ارگونومیک برای محل کار

در زمانهای گذشته، یک صندلی اداری فقط یک صندلی بود که شما روی آن می نشستید و مجبور نبودید وظایف خود را ایستاده انجام دهید. این صندلی ها ویژگی خاصی نداشتند، قابلیت تنظیم و حتی چرخی نیز برای جا به جا شدن در اطراف را نداشتند. بعدها، اگر خوش شانس بودید ممکن بود بتوانید صندلی های چرخ داری که چرخهایش به یک تکه چوب محکم در زیر صندلی وصل بود و هنگام تکیه دادن پایه های آن نیز خم میشد، را پیداکنید. در واقع در آن زمانها کسی از اهمیت انتخاب صندلی اداری ارگونومیک اطلاعی نداشت.

مطالعات نشان میدهد که کمر درد یکی از شایع ترین صدمات ناشی از کار کردن است  و این مورد بیشتر افرادی که تمام روز برای انجام کارهای مختلفی مانند کار با کامپیوتر پشت میز می نشینند را در بر می گیرد. به درد کمر یا جراحات پایدار در حال نشسته بر روی صندلی اداری، جراحت غیر تصادفی می گویند، این بدان معناست که درد از فعالیتهای روزانه ناشی شده است.

 

 

چون  آزار و اذیتهای ناشی از جراحات کمر، درد و سایر موارد مرتبط که به خاطر کارهای پشت میزی اتفاق می افتد در حال افزایش است، نهایتا فردی پیدا شد و تصمیم به ساختن وسایل ارگونومیک گرفت! قوانین ارگونومیک میتوانند بر تمامی جنبه های کار اعمال شوند، مانند نشستن، ایستادن، رانندگی کردن و … . همچنین این قوانین در صندلی های اداری نیز اجرا شده اند و همین موضوع نشستن طولانی مدت پشت میز یا در ایستگاه کاری را مجاز کرده است.

انتخاب صندلی

پیشنهاد این فرد، طراحی نوعی از صندلی های اداری برای ساپورت کمر، گردن و پاها، و همچنین پیشنهاد قابلیت تنظیم ویژگی های صندلی برای هماهنگی با هر شخص با توجه به اندازه و قد آنها بوده است.

سندروم تونل کارپل آسیب دیگری است که در اثر نشستن پشت میز به فرد وارد می شود. اگر ارتفاع میز خیلی بالا یا خیلی پایین باشد، بازوها و مچهای شما در حالت غیر طبیعی پیچ خواهند خورد و به همین دلیل احساس درد و ناراحتی در این ناحیه دستها را حس خواهید کرد. در موارد بسیار حاد سندروم تونل کارپل، برای بهبود باید به عمل جراحی متوسل شد.

دلیل مهم دیگر اینکه چرا اینگونه صندلی های اداری ساخته شدند ارتباط زیادی با بیمه و حقوق کارگری در فضای کاری دارد. کارفرمایان متوجه شدند که اگر با تهیه بهترین مبلمان اداری در راستای آسایش و راحتی کارمندان قدم بر دارند، ادعای بیمه کاهش پیدا می کند. حتی بعضی از کارفرمایان یا شرکتها از کارمندانشان میخواهند تا دوره های آموزشی را بگذرانند یا در سمینارهایی شرکت کنند تا یاد بگیرند که چگونه بنشینند، بایستند، بلند شوند و راه بروند. با آموزش دادن این موارد به کارمندان احتمال آسیب دیدگی در هنگام کار کردن کاهش پیدا خواهد کرد.

همانطور که متوجه شده‌اید، ارگونومی نقش مهمی در هم در فضای کاری و هم در زندگی روزمره ایفا می کند، و نباید به آسانی از کنار آن گذشت، مخصوصا زمانی که پای سلامت و تندرستی در میان باشد. شما تنها یک بدن دارید، و مراقبت از آن بر عهده خود فرد شماست.

در آخر، اگر احساس میکنید تجهیزاتی که برای شما در محل کار تهیه شده است نیازهای شما را برآورده نمیکند، این موضوع را به اطلاع کارفرمای خود برسانید و از او بخواهید تا به بهبود وضعیت شما برای کار کردن کمک کند.